СТАТТЯ

Як глобальне потепління впливає на епідемічні процеси грипу

Кліматичні зміни сприяють зростанню захворюваності на грип та ГРВІ. Такі результати показало масштабне дослідження, організоване колективом співробітників Університету штату Флорида. Інтерес у вчених викликало питання, чи впливають погодні зміни на характер епідемічного процесу ГРВІ, зокрема – грипу, на територіях, густонаселених людьми.

Висновки опублікували 30 січня 2020 року в профільному виданні Environmental Research Letters.

Організація дослідження

Як глобальне потепління впливає на епідемічні процеси грипу

Керував проєктом доцент кафедри наук про Землю, океан та атмосферу, науковий співробітник Центру досліджень прогнозування океану й атмосфери Чжаохуа Ву (Zhaohua Wu).

За допомогою міжнародної команди, йому вдалося організувати аналіз погодних умов за період з 1 січня 1997 до 28 лютого 2018. І зіставити, який вплив чинила з настанням осені, середньодобова температура навколишнього повітря на сезонний епідемічний процес грипу.

У географічному плані, аналіз охопив територію США, материкову частину Китаю, європейські країни (Франція та Італія).

Контрольним параметром була обрана температура повітря. Дослідники проаналізували даний показник за період у 7 729 днів. Паралельно, було проведено статистичний аналіз масиву епідеміологічних даних щодо захворюваності на грип за той же період часу на тих же територіях.

Обгрунтування роботи

Проведені раніше роботи змушували думати, що сприятливими умовами для поширення грипу служать низькі зимові температури повітря і висока вологість.

Однак епідемічний сезон 2017–2018 років став одним із найбільш теплих за аналізований період. І в цьому ж сезоні, грип носив найбільш смертоносний характер.

Центри з контролю захворювань стверджують, що ними було зареєстровано 186 випадків дитячої смертності, так чи інакше пов’язаної з грипом. Цей показник перевищив попередній смертельний максимум, 171 дитяча смерть від грипу в епідемічному періоді 2012–2013 років.

Аналізуючи епідемічний процес грипу сезону 2017–2018 років, було встановлено певну особливість. Великі перепади температур, уже з початком осені призвели до появи значної кількості хворих людей. Фактично, популяція хворих сформувалася ще восени, на самому початку епідемічного сезону.

Згодом, через високу заразливість вірусу ситуація розвивалася подібно до снігової грудки, що і призвело до масштабних наслідків.

Керівник проєкту заявив: «Історичні дані про грип із різних регіонів світу показали, що поширення епідемії грипу тісно пов’язане зі швидкою мінливістю погоди. Це означає, що ослаблення імунної системи людини в зимовий час, викликане мінливою погодою, робить наш організм більш сприйнятливим до вірусу грипу».

Висновки й укладання

Серед висновків команди звучить, що в майбутньому людству варто готуватися до серйозних проблем і зміни епідеміології респіраторних інфекцій. Тому що через глобальне потепління, кліматичні умови в окремих регіонах стають схильними до значної мінливості.

Більш глибоке вивчення динаміки погодних умов здатне стати критерієм, що дозволяє спрогнозувати тяжкість майбутніх епідемій.

З огляду на, те що переглянуті кліматичні моделі мають право на існування, виростає ймовірність пандемічного поширення грипу в густонаселених регіонах. Наприклад, у Європі зростання смертність від грипу може вирости до 50 %.

«Швидка мінливість погоди осіннього періоду та її характерні зміни, викликані потеплінням клімату, можуть служити не тільки предиктором поширення грипу в наступних сезонах, а й дадуть дані для прогнозування ризику майбутньої епідемії грипу. Включення цього показника до моделі розповсюдження грипу, може призвести до значного поліпшення прогнозів епідемії грипу», – Чжаохуа Ву, доцент кафедри наук про Землю, океан та атмосферу й науковий співробітник Центру досліджень прогнозування океану й атмосфери

Ву повідомив, що він і його команда продовжують цей напрямок досліджень із кінцевою метою створення сучасної епідемічної моделі. Котра враховувала б як загальноприйняті статистичні показники грипу, так і зв’язок медичних аспектів інфекції з такими чинниками навколишнього середовища, як погодні умови.