Батьки проходять кожен етап дорослішання своїх дітей разом із ними. Найбільше проблем приносить підлітковий вік. Фізичне, статеве, психологічне, емоційне та інтелектуальне дозрівання, гормональні перебудови, необхідність перебувати в оточенні таких же неврівноважених особистостей у школі, інституті.
Усе це чинить на психіку юнака чи дівчини неймовірний тиск. Через сором’язливість або прагнення впоратися зі своїми проблемами самотужки, підлітки надмірно перевантажують себе. Наслідком стають девіації поведінки та психічні розлади. Помітити проблему і відреагувати на неї – місія батьків, а потім, за потреби, і медпрацівників.
Найкраще запобігти негативним процесам в підлітковій психіці. Для цього необхідно дотримуватися трьох правил:
Першими симптомами, того, то на підлітка необхідно звернути увагу, стають такі зміни:
Серед усього розмаїття психічної патології, у підлітків найчастіше зустрічаються три проблеми: депресія, розлади харчової поведінки та формування наркотичної залежності. Розглянемо характерні для всіх трьох аномалій ознаки.
Клінічну депресію не можна вважати просто епізодом поганого настрою: це серйозна й затяжна патологія. Для неї характерні:
Останню ознаку помітити дуже легко. Для цього батькам слід заздалегідь стати друзями зі своєю дитиною в соцмережах.
Вони є наслідком претензій підлітка до власної зовнішності та відображаються у двох крайнощах:
Вкрай важкий варіант підліткових психічних розладів. Причин багато: депресія, вплив підліткової субкультури, прагнення усунутися від негативізму реальності й т.і.
Запідозрити те, що підліток споживає наркотики не так просто, особливо – з огляду на велику кількість препаратів, які не потребують внутрішньовенного введення. Тому батькам слід звертати увагу на перепади настрою в дитини. Характерні зневіра і гнів, які змінюються періодом веселощів після того, як дитина вийде на деякий час на вулицю або усамітниться.
Справитися з підлітковими психічними розладами непросто. Перш за все, батькам не слід соромитися своєї дитини та намагатися замовчувати, ігнорувати будь-яку проблему. Чим раніше звернутися до фахівців, тим менше часу й зусиль буде потрібно для відновлення психічних процесів у молодої людини. Почати варто з педіатра.