Грудне вигодовування й харчування грудним молоком давно стали нормативним стандартом щодо годування немовлят. Медичні та психологічні переваги грудного вигодовування підтверджуються багаторазовими короткостроковими й довгостроковими дослідженнями. Тому Американська академія педіатрії вкотре підтверджує свою рекомендацію щодо необхідності виключно грудного вигодовування дітей до 6 місяців, з продовженням грудного годування після введення прикорму. Грудне молоко варто давати протягом усього першого року життя, можна й довше, якщо бажання жінки й дитини збігаються в цьому питанні.

Медичні протипоказання до годування грудьми нечисленні. З метою внести ясність у питання грудного вигодовування при різній патології, Американською академією педіатрії спільно з ВООЗ і ЮНІСЕФ, було розроблено рекомендації «10 кроків до успішного грудного вигодовування». Їх ми розглянемо нижче.

Не дивно, що провідну роль у популяризації грудного вигодовування відводять педіатрам. Отже, таким лікарям необхідно бути повністю обізнаними про ризики штучного вигодовування і про способи управління й підтримки лактації.

Користь для дітей

У розвинених країнах, відсоток новонароджених на грудному вигодовуванні становить приблизно 75 %. До 6 місяців, грудьми годуються всього лиш половина (50 %) немовлят, до року, частка дітей, які отримують грудне молоко, падає до 25 %.

Водночас зазначено, що тривале грудне вигодовування позитивно відбивається на здоров’ї дітей надалі:

  • На 72% знижується ризик госпіталізації протягом першого року з приводу інфекцій дихальних шляхів. При цьому, діти, які отримують грудне молоко лише 4–6 місяців, хворіли на пневмонію в 4 рази частіше, ніж ті, хто годувався молоком після півроку життя.
  • Середній отит у немовлят зустрічається на 50% рідше у разі грудного харчування протягом 3 місяців.
  • На 64% менше ризик розвитку кишкових інфекцій. Протективний ефект триває протягом усього періоду годування грудним молоком і зберігається ще 2 місяці після його припинення.
  • Некротичний ентероколіт у недоношених дітей, на тлі годування грудним молоком, зустрічається на 58% рідше.
  • Грудне вигодовування протягом перших 6 місяців, вірогідно знижує ризик синдрому раптової дитячої смертності на 36%.
  • Доведено захисний ефект грудного вигодовування протягом 3–4 місяців щодо таких хвороб, як астма, атопічний дерматит і екзема (ризик знижується на 27%).
  • Імовірність розвитку целіакії знижується на 52%, причому чим довше дитина отримує грудне молоко, тим краще. У цілому ж, продукти з вмістом глютену варто вводити тільки спільно з харчуванням грудним молоком.
  • Запальні захворювання кишківника розвиваються на третину (31%) рідше у дітей, котрі харчуються грудним молоком.
  • Ожиріння серед підлітків і дорослих розвивається на 15–30% рідше, якщо вони отримували хоч якесь грудне вигодовування. У середньому, один місяць харчування грудним молоком, знижує ризик ожиріння на 4%.
  • Цукровий діабет трапляється на 30% рідше в дітей, які отримують грудне молоко не менш, як 3 місяці. У довгостроковому аналізі, у таких людей на 40% рідше розвивається цукровий діабет 2 типу.
  • Ризик гострого лімфоцитарного лейкозу меншає на 20%, а гострого мієлоїдного лейкозу – на 15% у тих дітей, хто отримував грудне молоко 6 місяців і більше.
  • Інтелект помітно вище в «грудних» дітей, які отримували природне харчування не менш, як 3 місяці.

Недоношені діти

Особливу важливість, оздоровчий вплив грудного молока набуває щодо недоношених дітей. У такої категорії дітей помітно знижується число госпіталізацій через проблеми з травленням і диханням, скорочуються терміни перебування у відділенні інтенсивної терапії.

Однозначно, недоношені діти повинні отримувати грудне молоко, нехай, навіть, і не материнське, донорське. Зберігати його можна при температурі 4 ºC протягом 96 годин.

Користь для мам

Жінки також отримують вигоду для здоров’я, якщо практикують грудне вигодовування. Помітно знижується ризик післяпологової депресії. В середньому, ті жінки, що годують груддю понад 6 місяців, важать на 1,38 кг менше, ніж ті, що від цього відмовилися.

Також у матерів, ризик розвитку цукрового діабету знижується на 4–12 % за кожен рік грудного вигодовування. При вже розвиненому діабеті, грудне вигодовування не чинить помітного ефекту.

Жінки, котрі «накопичили» 12–23 місяці грудного вигодовування, помітно рідше страждають від серцево-судинних захворювань (гіпертонії, атеросклерозу). Також, кумулятивний досвід лактації корелює зі зниженням раку молочної залози та яєчників. У середньому, кожен рік грудного вигодовування зменшує ризик раку грудей на 4,3 %.

Протипоказання до грудного вигодовування

Кількість патологічних станів, при яких грудне молоко давати не слід, насправді не дуже значна.Давати груди або зціджене молоко не можна тим матерям, у яких діагностовано Т-клітинний лімфотропний вірус людини, не пролікований бруцельоз.Грудне вигодовування протипоказане при активному туберкульозі, активних вогнищах простого герпесу на шкірі грудей, грипі в періоді лихоманки. Зціджене молоко давати дітям можна.

У розвинених країнах не рекомендується давати дітям грудне молоко від ВІЛ-інфікованих матерів. Водночас, 6 місяців грудного вигодовування в поєднанні із 6 місяцями антиретровірусної терапії, значно знижує ризик післяпологового зараження немовлят ВІЛ.

Можна годувати грудьми й давати молоко жінкам із позитивним аналізом на ЦМВ, проте є ризик розвитку сепсисоподібного синдрому в глибоко недоношених дітей із масою тіла, меншою за 1500 г. Запобігти проблемі допомагає пастеризація.

Споживачкам наркотиків на замісній терапії, годувати можна. Однак необхідно враховувати, що канабіс, кокаїн і фенциклідин у молоко потрапляють. Алкоголь теж, послаблює лактацію й порушує дозрівання в дітей. Тому його вживання необхідно обмежити. Допустима доза – 0,5 г на 1 кг маси тіла.

Жінкам, що палять, годувати можна, але такий чинник вірогідно пов’язаний із розвитком респіраторної алергії в дітей.Харчові звички й особливості харчування жінок, що годують груддю, особливої корекції не потребують. Але добова потреба в енергії зростає на 450–500 ккал. Важливо забезпечувати достатню кількість кальцію, поліненасичених кислот і вітамінів.

Що стосується прийому ліків мамою, то рішення про годування грудьми або зцідженим молоком необхідно розглядати в індивідуальному порядку, орієнтуючись на інформацію з інструкції до препарату.

Роль медицини

Ще в 1991 році, фахівці ВООЗ і ЮНІСЕФ сформулювали 10 принципів популяризації грудного вигодовування для лікувальних установ, котрі займаються здоров’ям матері й дитини:

  • Розробіть письмову політику грудного вигодовування, яку регулярно потрібно нагадувати всім медичним працівникам.
  • Навчіть весь медичний персонал навичкам, необхідним для реалізації цієї політики.
  • Інформуйте всіх вагітних жінок про користь грудного вигодовування.
  • Допоможіть матерям почати годування грудьми протягом першої години після пологів.
  • Покажіть матерям, як годувати грудьми й допоможіть їм годувати грудним молоком, навіть якщо вони розділені зі своїми дітьми.
  • Не давати новонародженим ніяких продуктів харчування або напоїв, крім грудного молока, якщо це не показано з медичної точки зору.
  • Практикуйте спільне проживання (дозвольте матерям і дітям залишатися разом) 24 години на добу.
  • Заохочуйте харчування грудьми на вимогу дитини.
  • Не давайте штучних сосок чи пустушок немовлятам.
  • Сприяйте створенню груп підтримки грудного вигодовування й направляйте до них матерів після виписки з лікарні.

Ефективність впровадження цих 10 принципів доведена спостереженнями Американської академії педіатрії. Найбільш значущими виявилися п’ять практик:

  • Прикладання до грудей протягом першої години життя (навіть у випадку кесаревого розтину).
  • Тривале виключно грудне вигодовування.
  • Спільне перебування мами з дитиною.
  • Відмова від пустушки.
  • Участь у групах підтримки після виписки з лікарні.

Нагальною рекомендацією є внутрішньом’язове введення новонародженим 0,5–1 мг вітаміну K протягом перших 6 годин життя. У країнах із дефіцитом сонячного випромінювання, усі немовлята повинні отримувати перорально до 400 ME вітаміну D на добу.

Пустушки

Раннє привчання дитини до соски погано позначається на ссанні грудей. До послуг пустушки рекомендується вдаватися тільки в разі потреби:

  • для полегшення болю;
  • як заспокійливий засіб;
  • для поліпшення моторики органів ротової порожнини дитини.

До речі, застосування пустушки пов’язують зі зниженням ризику синдрому раптової дитячої смертності, тому доношеним дітям можна давати пустушку на час сну.

Можливості педіатрів

Дитячим лікарям відводиться найважливіша роль у популяризації грудного вигодовування. Починати роботу з мамами потрібно під час першого ж відвідування мами в рамках патронажу новонароджених. Необхідно всіляко налаштовувати мам на те, що для їх дитини, грудне вигодовування є єдиним правильним способом харчування. При цьому потрібно підготувати заздалегідь аргументи проти заміни грудного молока адаптованими сумішами (деякі мами просто не хочуть годувати грудьми, щоби не зіпсувати зовнішній вигляд).

Висновки

Неодноразові довготривалі дослідження незаперечно свідчать про користь якомога тривалішого грудного вигодовування, як для дитини, так і матері. Більше того, рання відмова від грудного молока негативно позначається на з

доров’ї дитини в старшому і зрілому віці. Тому грудне вигодовування необхідно розглядати, як медичне показання, а не окремий варіант способу харчування мами й немовляти. І суттєва роль у цьому відводиться медичним працівникам – акушерам пологового будинку, педіатрам на ділянці.