fbpx

Обліпиха – витривале, невибагливе дерево (чи кущ), що росте та плодоносить і в субтропіках, і в районах тундри. Доживає до 100 років (у колоніях), не боїться ні хвороб, ні шкідників.

Про корисні властивості обліпихи знали ще древні греки – Пліній, Плутарх, Овідій. Походження назви Hippóphaë rhamnoídes – обліпиха крушиновидна (лат.), пов’язують з цікавою легендою. Війська давньогрецького полководця Олександра Македонського у своїх безкінечних походах дуже цінували коней, але ті часто хворіли, втрачаючи силу. Одного разу Олександр помітив: якщо напоїти тварин відваром з гілок, листя та плодів обліпихи, коні дуже швидко відновлюють сили, а всі їхні рани швидко загоюються, а шерсть знову блищить. Тому саме латинська назва обліпихи походить від двох слів: hippos – кінь та phase – блиск.

Дуже корисну ягідну та лікарську рослинку цінували і слов’яни. Сиропи, узвари, варення, настої були відомі всім, а місцеві знахарі завжди відводили їй почесне місце. Але перша публікація про „чудо-ягоду” належить російському академіку Палласу П. С. (1793). Чомусь у деяких провінціях Росії обліпиха дістала назву „плоховник” (воістину, всім не догодиш). Значний поштовх у справі вивчення обліпихи зробили „труды Вольного Экономического общества” (1850 р.). А пізніше, в 30-х роках ХХ сторіччя, обліпихою зацікавилося багато наукових закладів та видатних вчених (І. В. Мічурін, М. І. Вавілов, П. С. Паллас, Р. І. Шредер, А. В. Гурський. Саме тоді був відкритий склад біологічно-активних речовин, що міститься в цій унікальній рослині.

До складу плодів обліпихи входять різні біологічно активні речовини: цукор (до 7%), органічні кислоти, вітаміни (С, Е, В1, В2, РР, К, Р, фолієва кислота, каротин – провітамін А), флавоноїди, мікро- та мікроелементи (калій, кальцій, кремній, залізо, марганець, бор). Воістину полівітамінна рослина! Насіння (кістянки) містить до 12 % жирної олії. Лікарські властивості мають також кора та листя обліпихи, до складу яких входять флавоноїди, дубильні речовини (таніни) , фітонциди – саме вони визначають особливі цілющі властивості обліпихи.

Зараз обліпиху та препарати з неї широко використовують в народній та традиційній медицині:

  • як протизапальний і знеболюючий засіб;
  • при лікуванні виразки шлунка і дванадцятипалої кишки;
  • як відмінний засіб, що допомагає швидко загоювати рани;
  • для лікування шкірних захворювань, опіків, для прискорення епітелізації тканин;
  • для лікування очних хвороб;
  • при авітамінозі;
  • при лікуванні фарингітів, ринітів, тонзилітів, ларингіту, захворюваннях ясен, слизової оболонки ротової порожнини;
  • при застудах та вірусних інфекціях