fbpx
Ризик діареї мандрівника в різних регіонах світу

Діарея мандрівників вважається одним із найбільш передбачуваних захворювань, пов’язаних із туризмом. Залежно від території, куди відбувається вояж, частка людей, котрі відчують негаразди, становить від 30 % до 70 %. У багатьох, діарея мандрівників протікає в легкій або помірній ступені. У більшості все пройде само по собі.

Проблема в тому, що мандрівники й туристи часто починають самостійний прийом антибіотиків, з профілактичною метою. І такий механізм, міжнародні дослідники вважають важливою частиною формування та поширення медикаментозної стійкості мікроорганізмів.

Клінічна характеристика

Діарея мандрівника, неважливо, вірусного чи бактеріального генезу, проявляє себе гострою появою типових симптомів:

 • спастичний біль у животі;
 • часті рідкі випорожнення;
 • нудота і блювота;
 • підвищення температури тіла;
 • домішки крові в калі.

На користь діареї мандрівника свідчить та обставина, що подібні ознаки розвиваються через 6–72 години від моменту прибуття «на місце». При ураженні найпростішими, інкубаційний період становить 7–14 днів.

Ступені тяжкості

У більшості, бактеріальна діарея мандрівників пройде за 3–7 днів, а вірусна – за 2–3 доби. Навіть без лікування. Але іноді прояви інфекції потребують уваги й медикаментозного лікування.

Для уточнення показань до терапії, група експертів використовувала такі критерії класифікації діареї мандрівників:

 • Легкий перебіг – рідкий стілець, який можна терпіти, котрий не турбує, і не заважає запланованим діям.
 • Помірний перебіг – діарея, котра спричиняє певний дискомфорт та змушує змінювати свої плани.
 • Важкий перебіг – інтенсивний пронос, котрий виводить людину з ладу або повністю руйнує заплановані заходи на відпочинок, роботу.

Ще виділяється стійка форма, коли діарея триває 2 тижні чи довше.

Поява домішок крові в калі завжди вважається важким станом, незалежно від того, наскільки сильно турбує рідкий стілець самого пацієнта.

Профілактика діареї мандрівників

Всі експерти одностайні: профілактичні заходи необхідні. Особливо, щодо людей, які змушені подорожувати з робочою необхідністю.

Серед усіх рекомендацій, найбільшою доказовою силою володіють наступні:

 • профілактичний прийом антибіотиків необхідний людям, яким діарея мандрівників становить серйозний ризик для здоров’я;
 • у поїздку до країн, що розвиваються, необхідно брати лоперамід та пероральний антибіотик;
 • в Південно-Східній Азії актуальний азитроміцин;
 • в інші регіони варто брати фторхінолон, рифаксимін або той же азитроміцин.

Хорошою альтернативою профілактичному прийому антибіотиків вважається застосування субсаліцилату вісмуту. Мінімальною вважається доза 1,05 г препарату на день, максимальний профілактичний ефект досягається дозою 4,2 г на день, розділеною на 4 прийоми.

Необхідно враховувати, що солі вісмуту можуть фарбувати стілець у чорний колір.

Щодо профілактичної ефективності прийому пробіотиків, доказова база бідна, обґрунтовані клінічні рекомендації з такого питання відсутні.

Лікування діареї мандрівників

Активність заходів залежить від ступеня тяжкості патології.

Легкий перебіг

Застосування антибіотиків не рекомендується. Для лікування слід розглядати прийом лопераміду й субсаліцилата вісмуту. Починати варто з прийому 4 мг лопераміду й додатково – по 2 мг після кожного рідкого випорожнення, максимально – до 16 мг лопераміду в день.

Помірний перебіг

Допускається застосування антибіотиків, якщо діарея змушує людину змінювати свої плани на відпочинок чи роботу. Препаратами вибору повинні ставати азитроміцин і рифаксимін. Фторхінолони, через ризики важких побічних явищ, слід розглядати як препарати другого ряду.

До антибіотиків можна додавати лоперамід. Є спостереження, що навіть монотерапія лоперамідом чинить позитивний ефект при помірному ступені тяжкості діареї мандрівників.

Важкий перебіг

Обов’язково потрібні антибіотики. Рекомендується орієнтуватися на одноразовий прийом обраного препарату, в дозі, розрахованій по масі тіла пацієнта. Якщо симптоматика не зникла за 24 години, прийом ліків необхідно продовжити до трьох днів.

Також необхідно симптоматичне лікування – регідратація, дезінтоксикація.

Рекомендації та поради

Кожна людина, котра збирається в подорож до інших регіонів, повинна заздалегідь уточнити інформацію про особливості біому тубільної популяції та епідеміологічний стан.

Із собою в подорож необхідно брати лоперамід, субсаліцилат вісмуту й один із трьох, зазначених вище антибіотиків. Профілактичний прийом антибіотика показано лише при високому ризику патології, наприклад – при анамнестичних даних про тяжкий перебіг діареї в людини.

У разі виникнення симптомів, починати потрібно з прийому лопераміду. Антибіотики підключаються, якщо діарея занадто обмежує активність мандрівника.

У разі неефективності заходів протягом 3 діб, необхідно звертатися в клініку для обстеження й підбору індивідуального лікування.

На основі інформації МедСкейп.