fbpx

Вейпінг – вдихання нікотинової париПопулярність електронних сигарет набуває лавиноподібного характеру. Пристрої для вдихання ароматизованої пари використовуються не тільки дорослими, але й підлітками, оскільки формально не підпадають під категорію тютюнових виробів і тому заборона на продаж особам, які не досягли повноліття, на вейпи в ряді країн не поширюється. Але електронні сигарети небезпечні, їх не можна розглядати в якості нешкідливої альтернативи паління тютюну.

Принцип роботи пристроїв

Електронні сигарети, персональні парогенератори, вейп-ручки, електронні сигари, краплинні системи, електронні кальяни або прилади для випарювання ароматичної суміші – це пристрої, які утворюють аерозольну суміш, яка містить ароматизовані рідини й нікотин для вдихання користувачем.

Електронні сигарети за виглядом можуть нагадувати традиційні тютюнові вироби, такі як сигарети, сигари, люльки. Або створюються, імітуючи звичайні гаджети, такі як ліхтарики, флешки або ручки. Тобто, зовні, до курильного приладдя не належать.

Американська академія педіатрії (AAP) підтримує заходи, спрямовані на те, щоби діти й молодь не могли використовувати електронні сигарети або піддаватися їх впливу.

Пропонуємо факти та рекомендації, котрі допоможуть батькам і особам, які доглядають, які патронують молодь, звернути увагу на проблему вживання і впливу електронних сигарет. І, сподіваємося, – впоратися з нею.

Безпека?

Перше твердження, яке розповсюджується виробниками пристроїв для вейпінгу: у них немає диму, значить – і шкоди теж немає.

Травма щелепи внаслідок вибуху електронної сигаретиОднак факти свідчать про протилежне:

 • Розчин в електронних сигаретних пристроях і парі із сумішей містить шкідливі хімічні речовини, такі як антифриз (виготовлений з однієї з двох хімічних речовин: пропіленгліколь або етиленгліколь), діетиленгліколь і канцерогени, такі, як нітрозаміни, здатні викликати рак.
 • Нікотин, що міститься в сумішах для електронних сигарет, так само викликає звикання й може завдати шкоди розвитку мозку.
 • Електронні сигарети далеко не завжди не допомагають кинути палити звичайні, завідомо шкідливі тютюнові вироби.
 • Відомі випадки, коли електронні сигарети вибухають, викликаючи опіки, травми й пожежі.
 • Пасивне куріння / вдихання пари від електронних сигарет, шкідливе для зростаючих легень.
 • Відтерміновані наслідки для здоров’я користувачів вейпінгу й «пасивних» вейперів, досі невідомі.
 • Електронні сигарети можна використовувати для куріння марихуани, рослинних сумішей, восків і олій.
 • Електронні сигарети не регламентовані й не схвалені Управлінням із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA) у якості способу кинути палити. А довготривалі наслідки для здоров’я користувачів і пасивних вейперів, досі невідомі.
 • У сумішей для електронних пристроїв немає регламентованого складу. Тому в різних брендів у сумішах знаходяться різні хімічні сполуки. Це ризик алергії, отруєння.
 • Кращий спосіб захистити своїх дітей – ніколи не палити поруч із ними. Батькам потрібно кинути курити самим, щоби не подавати згубного прикладу. Ніколи не паліть у приміщенні, у машині або в місцях, де діти проводять час.

Вейпінг – проблема?

Суміші для вейпінгу відрізняються складомТак. Застосування електронних пристроїв для вдихання ароматичних сумішей дійсно потребує уваги:

 • Електронні сигарети є найбільш часто використовуваним тютюновим продуктом серед підлітків. У 2018 році, більш як 20 % учнів середніх шкіл повідомили, що використовували електронні сигарети хоча б раз за попередні 30 днів.
 • Електронні сигарети містять рідкий розчин, який зазвичай ароматизований і сам викликає психологічну прихильність. Аромати, які подобаються дітям, часто являють собою такі речі, як персиковий шнапс, ганчірка, м’ята, жувальна гумка або шоколад.
 • Молодь, яка використовує електронні сигарети, у майбутньому частіше курить традиційні сигарети.
 • Діти піддаються рекламі електронних сигарет у засобах масової інформації, а також зі сторінок журналів і рекламних банерів.
 • Незважаючи на те, що електронні сигарети в деяких країнах заборонені для продажу молоді до 18 років, їх можна замовити через інтернет.

Вейпінг – небезпеки для життя

Користувачі вейпів рідко замислюються про пряму шкоду, яку здатні завдати організму суміші:

 1. Розчини для електронних пристроїв можуть отруїти дітей і дорослих у разі ковтання або попаданні на шкіру.
 2. Дитина може отримати смертельне отруєння від дуже невеликої кількості суміші, для цього достатньо менше половини чайної ложки. А з огляду на аромат суміші, не можна виключити ймовірність прийому її всередину маленькою дитиною або дорослою людиною в стані зміненої свідомості.
 3. Рідкий нікотин повинен продаватися в упаковках із захистом від відкривання дітьми.
 4. За останні 5 років кількість звернень до токсикологічних центрів, пов’язаних з електронними сигаретами, різко зросла. У 2014 році в токсикологічних центрах США було зареєстровано 3 783 епізоди отруєння після контакту з електронними сигаретами й нікотиновою рідиною, у порівнянні із 1 543 такими епізодами у 2013 році. Протягом 2015 року було зареєстровано 3073 подібних випадки.

Вейпінгом захоплюються надто багато людейХочемо нагадати типові симптоми інтоксикації нікотином:

 • сильне потовиділення;
 • запаморочення;
 • нудота і блювота;
 • розлади серцевого ритму;
 • сонливість;
 • судоми;
 • утруднене дихання.

Знання цих ознак допоможе вчасно відреагувати, якщо станеться отруєння. При подібних симптомах необхідна медична допомога: промивання шлунка, дезінтоксикаційні заходи.


За матеріалами ресурсу Healthy Children