fbpx

Психічні проблеми підлітківБатьки проходять кожен етап дорослішання своїх дітей разом із ними. Найбільше проблем приносить підлітковий вік. Фізичне, статеве, психологічне, емоційне та інтелектуальне дозрівання, гормональні перебудови, необхідність перебувати в оточенні таких же неврівноважених особистостей у школі, інституті. Усе це чинить на психіку юнака чи дівчини неймовірний тиск. Через сором’язливість або прагнення впоратися зі своїми проблемами самотужки, підлітки надмірно перевантажують себе. Наслідком стають девіації поведінки та психічні розлади. Помітити проблему і відреагувати на неї – місія батьків, а потім, за потреби, і медпрацівників.

Поради батькам підлітків

Найкраще запобігти негативним процесам в підлітковій психіці. Для цього необхідно дотримуватися трьох правил:

 1. Заслужите й бережіть довіру підліткаПідтримуйте з дитиною довірливі та відкриті стосунки, бережіть їх. Не соромтеся обговорювати з нею будь-які теми, можна навіть розповідати, які переживання мама й тато відчували, коли самі були тінейджерами. Нехай молода людина знає, що вона не самотня у своїх страхах та терзаннях.
 2. Будьте уважні до поведінки дитини. Серйозні зміни в поведінці або характері, що сталися за короткий, до декількох тижнів, термін, можуть свідчити про розвиток психічного розладу.
 3. Довіряйте лікарям: психічні розлади коректуються й лікуються тим успішніше, ніж раніше виявилися виявленими. Поговоріть про проблему з педіатрами, педагогічним колективом, представниками церковних конфесій.

Які ознаки психічних розладів у підлітків?

Поведінкові симптоми депресіїПершими симптомами, того, то на підлітка необхідно звернути увагу, стають такі зміни:

 • Незвично довгий сон, підвищена сонливість протягом дня. Тут потрібно пам’ятати, що підліток може спати довше звичайного через звичайну втому. Однак такий же симптом відзначається і в наркоманів, токсикоманів.
 • Порушення сну. Безсоння, розбитість вранці, неефективний сон – ймовірні ознаки наближення депресії.
 • Зниження самооцінки.
 • Втрата інтересу до улюблених занять, хобі, відеоігор.
 • Несподіване погіршення успішності в школі, інституті.
 • Перепади маси тіла – схуднення або набір кілограмів за короткий час (в межах місяця).
 • Зміни особистості – агресивність, спалахи гніву й люті. Особливо, коли вони виникають у раніше поступливого і спокійного підлітка. Агресія нерідко стає симптомом сексуальних, психологічних проблем, наслідком наркотичної залежності.

Ознаки поширених розладів

Серед усього розмаїття психічної патології, у підлітків найчастіше зустрічаються три проблеми: депресія, розлади харчової поведінки та формування наркотичної залежності. Розглянемо характерні для всіх трьох аномалій ознаки.

Депресія

Клінічну депресію не можна вважати просто епізодом поганого настрою: це серйозна й затяжна патологія. Для неї характерні:Відмова від спілкування з усіма – ознака депресії

 • зміни структури сну, частіше в бік безсоння;
 • перепади настрою – безпричинний плач, необгрунтовані веселощі;
 • порушення режиму харчування, що призводять до коливань маси тіла;
 • членоушкодження або загроза нанесення собі каліцтв;
 • відчуття безнадійності, критичне зниження самооцінки;
 • параноїдальна поведінка, надмірна секретність;
 • надумані претензії до власної зовнішності;
 • прагнення усамітнюватися;
 • відмова від спілкування з друзями й однолітками, відсутність уваги до профілю в соцмережах.

Останню ознаку помітити дуже легко. Для цього батькам слід заздалегідь стати друзями зі своєю дитиною в соцмережах.

Розлади харчової поведінки

Вони є наслідком претензій підлітка до власної зовнішності та відображаються у двох крайнощах:

 1. Анорексія – відмова від їжі з метою схуднути. Виявити можна по майже незайманій тарілці, переконати припинити голодування, як правило, не вдається.
 2. Булімія – споживання занадто великих обсягів їжі. На тарілці нічого не залишається, але основний симптом – штучна блювота після їжі з метою поїсти ще. Увагу необхідно звертати на походи підлітка в туалет відразу після їжі, мокрі плями на верхньому одязі й т.і.

Наркотична залежність

Вкрай важкий варіант підліткових психічних розладів. Причин багато: депресія, вплив підліткової субкультури, прагнення усунутися від негативізму реальності й т.і.

Запідозрити те, що підліток споживає наркотики не так просто, особливо – з огляду на велику кількість препаратів, які не потребують внутрішньовенного введення. Тому батькам слід звертати увагу на перепади настрою в дитини. Характерні зневіра і гнів, які змінюються періодом веселощів після того, як дитина вийде на деякий час на вулицю або усамітниться.

Як допомогти?

Довіра підлітка допомагає усунути проблеми з психікоюСправитися з підлітковими психічними розладами непросто. Перш за все, батькам не слід соромитися своєї дитини та намагатися замовчувати, ігнорувати будь-яку проблему. Чим раніше звернутися до фахівців, тим менше часу й зусиль буде потрібно для відновлення психічних процесів у молодої людини. Почати варто з педіатра.

На основі інформації Американскої академії педіатрії.