fbpx

Вигляд пурпури гольфістаПурпура гольфіста* або пурпура, спровокована фізичними навантаженнями – цей синдром у педіатричній практиці освітлений слабо. Тому нерідко такий феномен приймають за пурпуру Шенлейн-Геноха або за симптом іншого системного васкуліту. І починають лікувати відповідно, хоча насправді, процес це доброякісний і самостійно купірується без медикаментозного навантаження. До того ж, вірна діагностика пурпура гольфіста, дозволяє батькам уникнути сильного стресу, який вони неминуче зазнають, почувши в діагнозі «васкуліт» або «Шенлейн-Геноха».

Описова частина

Дорослі лікарі стикаються з пурпурою від фізичних навантажень помітно частіше, ніж педіатри. Нагадаємо типові ознаки такого процесу:

  • висип петехіальний;
  • локалізується на обох нижніх кінцівках, симетрично, у місцях здавлення (наприклад – гумка шкарпеток);
  • виникає в жарку пору року або в умовах дуже теплого спортзалу;
  • появі петехій передує фізичне навантаження, як правило – тривала ходьба чи біг.

Етіологія й патогенез

Висип над носками після фізичного навантаженняУ сучасній педіатрії зустрічається багато прихильників думки, що пурпуру гольфіста слід вважати особливою формою капіляриту, спровокованого фізичним навантаженням. Причому найбільше значення має саме поєднання фізичної активності й надмірного тепла.

Фізичні навантаження в умовах підвищеної температури навколишнього середовища призводять до гіпертермії залучених м’язів. Крім того, у процесі роботи, артеріальний кровотік у м’язах зростає у 20 разів.

Венозна мережа з таким навантаженням не завжди адекватно справляється, що тягне за собою підвищення проникності капілярів із пропотіванням формених елементів крові у навколишні тканини.

Шкірні прояви при цьому мають характер доброякісної васкулопатії з тріадою ознак:

  1. Фізичне навантаження.
  2. Венозна гіпертензія.
  3. Екстравазація еритроцитів.

A – біоптат шкіри при 10-кратному збільшенні: периваскулярна й інтерстиціальна інфільтрація.

B – біоптат при 40-кратному збільшенні: інфільтрат, що складається в основному з нейтрофілів і ядерних частинок з екстравазацією еритроцитів.

Мікроскопія біоптату шкіри

Клінічна характеристика

Пропонуємо розгляд п’яти випадків пурпури, спровокованої фізичним навантаженням у дітей.

Випадок 1

Хлопчик білої раси, у якого у віці 8 років періодично відзначався петехіальний висип на ділянці від колін до щиколоток обох ніг. Висип виникала двічі на місяць протягом 3 місяців, кожен епізод самовільно проходив за 2–3 дні.

Діагностичні заходи показали нормальний загальний аналіз крові, нормальні показники креатиніну, C-реактивного білка і швидкості осідання еритроцитів. Спочатку, дитині була виставлена пурпура Шенлейна-Геноха і проведена консультація дитячого ревматолога.

Протягом наступних двох років, епізоди висипань повторювалися, причому їм завжди передувала фізична активність під сонячними променями. Лабораторні показники залишалися в межах норми на всьому протязі спостереження.

Ґрунтуючись на таких особливостях, дитині виставили діагноз спровокованої фізичними навантаженнями пурпури. Терапія не призначалася.

Випадок 2

Латиноамериканська дівчинка, у якої в 8 років з’явився петехіальний висип, що простягався від лінії шкарпеток до верхньої третини гомілок. Висипання виникали в теплу погоду й після тривалої фізичної активності (туристичний похід, умови польового табору протягом 4 діб). Висип зберігалася від 2 днів до тижня.

Орієнтуючись на типову локалізацію петехій та умови їх виникнення, дівчинці було встановлено пурпуру гольфіста. Призначений Напроксен ефекту не мав і був швидко відмінений.

Випадок 3

Дівчинка азіатського походження, у якої в 15 років виникав двосторонній больовий синдром у щиколотках і колінах на тлі свербежу в тих же ж ділянках, з дещо болючим петехіальним висипом із найбільшою вираженістю на гомілках. Описані симптоми з’являлися після серйозної фізичної активності – заняття танцями до 5 разів на тиждень.

Аналізи залишалися нормальними, за винятком епізоду мікрогематурії в одному зі зразків сечі. Повторне обстеження, втім, патології не виявило.

На підставі описаних даних, дівчинці було встановлено діагноз пурпури, пов’язаної з фізичними навантаженнями. Розпочато обробку висипу Тріамцинолону, яка, втім, ефекту не мала, й була скасована.

Випадок 4

Біла дівчинка 12 років, у якої протягом останніх 5 років періодично виникав висип на нижніх кінцівках. Висипання не викликали ніяких відчуттів, мали вигляд петехій від кісточок до стегон. Іноді на руках.

Тригером для появи висипань ставала фізична активність, а саме – хокей на траві й лакрос (гра з м’ячем). Тривалість фізичних навантажень безпосередньо корелювала з інтенсивністю забарвлення й масштабами висипу.

Лабораторні обстеження залишалися нормальними, при біопсії шкіри виявлено периваскулярний нейтрофільний інфільтрат із фрагментованими клітинними ядрами, крововиливами й еритроцитами. Подібні характеристики властиві лейкоцитокластичному васкуліту.

Діагноз пурпури гольфіста був встановлений на підставі анамнезу та клінічної картини. Призначення колхіцину жодним чином не вплинуло на процес і препарат був відмінений.

Випадок 5

Підліток 15 років з періодичним петехіальним висипом над лінією шкарпеток по передній частині гомілки. Висипання виникали після роботи влітку на кукурудзяному полі. Причому, якщо працювати доводилося в прохолодну пору року, то петехії не відзначалися. Лабораторні показники також залишалися в межах норми.

На підставі таких даних, хлопчикові встановили діагноз пурпури фізичних навантажень. Терапія не призначалася.

Підбиваючи підсумки

Аналіз медичної літератури показує, що пурпура, пов’язана з фізичними навантаженнями, не є рідкістю серед дорослих. Серед дітей – має спорадичний характер.

Загальним для всіх випадків є: провокативні чинники у вигляді теплоти й фізичного навантаження, відсутність ефекту від застосування медикаментів, самостійна регресія симптомів протягом 2–7 діб з моменту появи й рецидиви після виникнення тригерних умов.

* Назва «пурпура гольфіста» виникла після того, як кілька подібних випадків були зареєстровані в Австралії в гравців у гольф, що пройшли в жарку погоду 18 і більше лунок – прим. перекладача.

На основі інформації Американскої академії педіатрії.