Пропонуємо дев’ять простих рекомендацій Американського центру з контролю і профілактики захворювань, які допоможуть учням (і вихованцям дитячих садків теж) зберегти здоров’я і, відповідно, отримати максимум від школи, дитсадка, спілкування з друзями й однолітками. Корисними такі поради будуть, насамперед, батькам, чиє завдання – донести їх суть до свідомості дітей.

Гігієна рук

Мікроорганізми оточують людину всюди, і більшість серед них є хвороботворними. Торкнешся будь-якої поверхні, і вони вже на руці. А в місцях скупченості дітей, таких місць маса: дверні ручки, поручні, вентилі кранів і т.і.

Тому важливо привчити дитину мити руки з милом перед кожним прийомом їжі, після туалету, після епізоду сморкання або чхання.

Навіть якщо мильна піна не змиє всіх бактерій і вірусів, то знизить їх концентрацію. А чиста шкіра сама по собі має бактерицидну дію.

Практика показує, що миття рук надає помітний профілактичний ефект щодо не лише кишкових, але й респіраторних інфекцій.

Для впевненості можна давати дитині антисептичний гель із собою, але такий захід дещо надмірний. Також у дітей на антисептик буває алергія.

Як вберегти здоров’я дітей під час відвідування занять у школі – 9 рекомендацій.

Здорове харчування і фізична активність

Фізіологи кажуть, що поділ (розмноження) жирових клітин закінчується в дитячому віці, а огрядність у дорослих – наслідок збільшення адипоцитів у розмірах. Попередьте в дитини ожиріння, інакше її чекають проблеми в майбутньому.

З багатьма неприємностями, дитина з ожирінням стикається вже у віці школяра:

  • артеріальна гіпертензія;
  • цукровий діабет;
  • епізоди нічного апное;
  • бронхіальна астма;
  • патологія опорно-рухового апарату.

Також такі діти часто стають об’єктом булінгу з боку однолітків. Страждає їх психічний стан, виникають передумови для відставання в навчанні.

Як вберегти здоров’я дітей під час відвідування занять у школі – 9 рекомендацій.

Забезпечте дитині здоровий раціон на основі овочів, злаків, молочних продуктів, пісного м’яса, і з обмеженням жирів, вуглеводів (цукру) та солі.

Що стосується фізичних навантажень, то учневі початкових класів потрібно не менш, як 60 хвилин рухової активності на день. І якщо цей час не набирається в школі, то заповнювати дефіцит, «добігувати», потрібно вдома, після занять.

Знаєте, що фізична активність може допомогти зменшити рівень стресу й, навіть, покращити здатність дитини зосереджуватися в школі?

Здорове питво

Вода необхідна для нормальної роботи мозку і всього організму. Не давайте дитині в школу солодкі газовані напої або гроші на них.

Нехай бере з дому звичайну чисту воду, можна бутильовану, очищену.

Заборона електронних сигарет і вейпінгу

На жаль, популярне явище серед старшокласників. І дуже небажане. Нікотин у сумішах усе одно призводить до спазму судин, порушуючи мозковий кровообіг, а з ним – і пізнавальні здібності учнів.

Батькам вдома варто обговорювати з дітьми шкоду вейпінгу. У школах таке явище можуть забороняти на рівні адміністрації.

Як вберегти здоров’я дітей під час відвідування занять у школі – 9 рекомендацій.

Комфортний мікроклімат

Це не тільки кондиціонери в кожному класі. Це ще й одяг за сезоном, відповідно до температури навколишнього повітря.

На початку осені ще жарко, тому від теплових ударів і перегріву варто підстрахуватися:

  • уроки фізкультури та фізичні тренування перенести або на ранок, або на другу половину дня;
  • в районі полудня обмежити перебування дітей на відкритих сонячних променях;
  • фізичну діяльність починати з розминки, поступового розігріву;
  • застосовувати сонцезахисні креми на шкіру під час вуличних заняттях;
  • пити більше води, не чекаючи появи спраги, добре було б забезпечити класи ємностями з питною водою і з індивідуальним (одноразовим) посудом;
  • в спеку одягайте дітям легкий світлий одяг.

Порада школярам-спортсменам та вчителям фізкультури: нехай доглядають один за одним. Якщо в партнера почервоніло і спітніло обличчя, почастішало дихання, порушилася координація – йому потрібно відпочити та охолонути в тіні, попити води.

Запобігання травматизму

Гра в дитячому садку, на уроці фізкультури або на перерві в школі може стати причиною травми. Більшість не є небезпечними. Звертати увагу потрібно на дітей, які отримали ушкодження голови. Таких обов’язково направляти на огляд лікаря. Особливо швидко, якщо мала місце втрата свідомості (навіть короткочасна), відзначається хиткість ходи, нудота і блювота.

Мати план на випадок НП

Батькам вдома варто обговорювати з дітьми шкоду вейпінгу. У школах таке явище можуть забороняти на рівні адміністрації. Особливо актуально щодо дітей, у яких існує ризик гострого розладу здоров’я: астма, серцева патологія, алергія і т.і.

Як вберегти здоров’я дітей під час відвідування занять у школі – 9 рекомендацій.

Для таких дітей потрібно заздалегідь скласти та відобразити на папері / зберегти в телефоні/записати до щоденника алгоритм, що потрібно зробити у разі різкого погіршення їх стану. І щоби цей план завжди був у дитини із собою.

Заздалегідь сповістити про можливі ризики адміністрацію школи, вчителів. Такий крок – важлива й далеко не єдина складова підготовки учня до школи.

Заслужити та зберегти довіру дітей

Батькам складно втримати зв’язок із підлітками. Але якраз у цьому віці вони більш за все потрібні своїм дітям. Підтримка чуйного контакту всередині сім’ї допомагає уникнути проблем, здатних завдати критичної шкоди здоров’ю й освіті дитини:

  • профілактика вживання наркотиків або алкоголю;
  • профілактика венеричних інфекцій та небажаної вагітності;
  • виявлення та припинення фактів булінгу, насильства стосовно дітей;
  • попередження кримінальних подій;
  • запобігання підлітковому суїциду.

І в цілому, діти, які отримують дієву підтримку від членів родини та суспільства, демонструють кращі успіхи в навчанні, виростають гармонійно сформованими особистостями.

Як вберегти здоров’я дітей під час відвідування занять у школі – 9 рекомендацій.

Вакцинація

Найбільш серйозне питання, тому що викликає бурхливі та гарячі дискусії. Просто нагадаємо: публікації про шкоду щеплень не мають під собою наукового підґрунтя. У той час, як користь у плані зниження захворюваності на інфекції, котрим можна запобігти, доведена неодноразово.

Щеплення також захищають однокласників, друзів, родичів та інших дітей у дитячому колективі. Вакцинація – єдиний спосіб попередження дуже заразних і небезпечних для життя захворювань, таких, як кір, коклюш і вітряна віспа.

Дівчаткам в 11–12 років рекомендується пройти вакцинацію від ВПЛ: до 98 % випадків раку шийки матки виникають унаслідок інфікування онкогенними папіломавірусами.

Як вберегти здоров’я дітей під час відвідування занять у школі – 9 рекомендацій.