У 2019 ААП оновила керівництво щодо менеджменту стрептококової інфекції групи b (СГБ) з раннім та пізнім початком. До тексту керівництва 2010 року було внесено кілька важливих змін, котрі стосуються ведення матері в плані профілактики стрептококових інфекцій у новонароджених.

Зазначені зміни визнані Американським коледжем акушерів і гінекологів, Комітетом по плоду і новонародженим, Комітетом з інфекційних захворювань.

Важливий комплексний підхід

Рекомендації 2019 року щодо сепсису новонароджених

Інфекція бета-гемолітичного стрептокока (СГБ-інфекція), навіть в розвинених країнах залишається вагомою причиною сепсису новонароджених. Перші рекомендації з профілактики такої патології були опубліковані ще в 1996 році й з того часу безперервно вдосконалюються.

На початку 2000-х, педіатри прийшли до думки, що найкращих результатів варто очікувати від універсального антенатального підходу. Основа його – мікробіологічний моніторинг вагітних на збудників і профілактичне лікування жінок з групи ризику (подробиці можна подивитися на нашому сайті).

Впровадження такого підходу дозволило знизити захворюваність на СГБ з 1,8 випадку на 1000 новонароджених в 1990 році, до 0,23 на 1000 у 2015 році.

Нові дані про мікробіологію збудника, епідеміологію та особливості клінічної картини, змусили фахівців Комітету з інфекційних захворювань переглянути рекомендації. Основне завдання – узагальнити тактику ведення жінок на основі рекомендацій педіатричної та акушерсько-гінекологічної служб.

Рекомендації Американської Академії Педіатрії

У новому звіті ААП від 2019 року, представлені оновлені рекомендації з ведення новонароджених і немовлят з раннім і пізнім варіантами перебігу СГБ. Мета їх практичного застосування – повне одужання маленьких пацієнтів.

Основні моменти рекомендацій AAP:

Рекомендації 2019 року щодо сепсису новонароджених
  • Оцінка ризику захворювання на СГБ з раннім початком має ґрунтуватися на загальних принципах, встановлених в клінічних звітах ААП з ведення новонароджених з підозрою чи підтвердженим бактеріальним сепсисом. Ці принципи включають розподіл новонароджених за групами ризику, зокрема – дітей, котрі народилися в терміні вагітності ≥35 тижнів, і дітей, котрі народилися в результаті недоношеної вагітності, <35 тижнів.
  • Для того, щоб розраховувати на прийнятний профілактичний ефект щодо СГБ з раннім початком, необхідне застосування у внтурішньопологовому періоді антибіотиків пеніциліну, цефазоліну, або ампіциліну.
  • Жінкам з високим ризиком анафілактичної реакції на бета-лактамні антибіотики, слід призначати альтернативні кліндаміцин чи ванкоміцин. Як на перший ряд, спиратися на них не можна, тому що недостатньо доказів щодо їхньої ефективності проти СГБ.
  • Діагностика стрептококової інфекції грунтується на бактеріологічному дослідженні крові або спинномозкової рідини хворої дитини. Неспецифічні показники, такі як цитологія крові та C-реактивний білок, не дозволяють дати обгрунтований прогноз щодо інфекції з раннім початком. Особливо – стосовно дітей з вихідним низьким ризиком інфікування.
  • Оцінка СГБ з пізнім початком процесу, має грунтуватися на клінічних ознаках інфекційного захворювання у немовляти. Підтвердження діагнозу – на виділенні культури збудника із за замовчуванням стерильних середовищ і відділів тіла. Від інфекції СГБ з пізнім початком, інтранатальна антибіотикопрофілактика не захищає.
  • Деталі антибактеріальної терапії щодо інфекції СГБ раннього і пізнього варіантів, ґрунтуються на індивідуальних параметрах хворої дитини (вік, маса тіла). Кращим препаратом вважається пеніцилін, прийнятною альтернативою – ампіцилін.

Рекомендації акушерсько-гінекологічного коледжу

Переглянуті принципи, якими необхідно керуватися для зниження ризику СГБ у новонароджених, ґрунтуються на антенатальному скринінгу флори піхви та прямої кишки у матері. А в разі виявлення збудників – застосуванні внутрішньопологової антибіотикопрофілактики жінкам з груп ризику.

Основні моменти керівництва включають:

Рекомендації 2019 року щодо сепсису новонароджених
  1. Оптимальне вікно для антенатального скринінгу вагітних жінок СГБ, зміщене з 35-36 тижнів вагітності на 36-37. Це запропоновано з метою підвищити точність результатів бактеріологічного аналізу на СГБ-інфекцію з родових шляхів матері. Взяття матеріалу для посіву за п'ять тижнів до передбачуваних пологів, на 36 тижні гестації, вважається більше відповідним стану мікробіома мами на 41 тижні, під час пологів.
  2. Рекомендується проведення інтранатального курсу антибіотикопрофілактики всім жінкам з наступних категорій:
    • у кого виявлені стрептококи групи b в будь-якому зі зразків;
    • у кого під час вагітності відзначалася бактеріурія;
    • у кого діти від попередніх пологів стикалися з СГБ-інфекцією;
    • у кого статус інфікованості стрептококами невідомий, але існує фактор ризику (передчасні пологи, передчасний розрив навколоплідного міхура);
  3. Жінкам під час пологів з терміном гестації менш, ніж 37 тижнів і з невідомим статусом щодо СГБ, призначається курс антибіотикопрофілактики в разі тривалості безводного періоду понад 18 годин або при появі під час пологів лихоманки понад 38 ° C. Курс також слід проводити тим жінкам, у кого при попередніх пологах відзначалися стрептококи b, тому що це – фактор високого ризику стосовно обсіменіння пологових шляхів при поточній вагітності.
  4. Пеніцилін залишається рекомендованим антибіотиком для проведення курсу внутрішньопологової профілактики СГБ-інфекції, альтернатива йому – ампіцилін. Жінкам з алергією на бета-лактамні антибіотики рекомендується застосовувати один із трьох препаратів: кліндаміцин, цефазолін або ванкоміцин. Вибір конкретного препарату варто робити на підставі результатів дослідження ізоляту стрептококів на антибіотикорезистентність.
  5. Вагітним жінкам, які мають анамнестичні згадки про алергію на пеніциліни, рекомендується ставити алергопроби на антибіотик. Тому що багато хто з жінок, що згадують про алергію на пеніцилін, фактично до нього толерантні.