Щороку, з приходом літа, з’являються й неприємні супутники теплої пори: порізи, кліщі, кропива, укуси комах, сонячні опіки, травми (у тому числі й очей), переломи й інші приводи до того, щоби літні веселощі не заладилися. На щастя, багато неприємних ситуації можна успішно подолати. Якщо, звичайно, підготуватися до них заздалегідь.

Перше й головне – мати під рукою аптечку з набором всього необхідного. Зрозуміло, також варто вміти застосовувати все, що в неї входить. Можна купити готовий набір і багато хто такою можливістю користується. Але в «промислових» аптечках, вкладка буває неповною.

Доктор Кетлін Берхельманн, (Kathleen Berchelmann), лікар-педіатр у лікарні Стемфорду, пропонує зібрати набір для медичної допомоги самостійно, з урахуванням типових для літа ризиків і небезпек.

Рекомендований склад річної аптечки

Як інструмент ранньої діагностики розладів аутистичного спектра, у 2013 році було запропоновано критерії Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, п’ятого перегляду (DSM-V).

  • Пляшка з чистою водою для промивання ран. Перше, що потрібно зробити, якщо дитина отримала травму або пошкодження – промити рану. Шукати джерело води в таких ситуаціях – втрата часу. Та й знайти її вдається не завжди. Крім того, воду можна використовувати за призначенням: просто пити, якщо пити нічого.
  • Димедрол (бенадріл, дифенгідрамін). Головний засіб для застосування в разі укусу комахами, контакту з отруйними рослинами й при виникненні алергічних реакцій. Також препарат відмінно справляється з проявами сезонної алергії. Як правило, димедрол для аптечки – у таблетках. Але якщо в сім’ї є маленькі діти, то для них краще запастися сиропом.
  • Автоін’єктор адреналіну (EpiPen або аналог). Якщо в сім’ї є людина, схильна до важких алергічних реакцій і анафілаксії, запасіться цим незамінним засобом. І тримайте його в зовнішній кишені аптечки для швидкого й легкого доступу.
  • Заморожувальний спрей. Спрей із хлоретилом змушує шкіру заніміти та є відмінним засобом допомоги в разі не важких, але болючих ушкоджень. Наприклад, якщо дитина отримала невеликий опік, подряпалася чи злегка забилася.
  • Ліки постійного застосування. Тут мається на увазі астма і схильність до алергічних реакцій. Якщо в родині хтось регулярно користується інгалятором чи приймає особливі таблетки, покладіть ще одну упаковку в аптечку і зберігайте її там.
  • Ібупрофен і парацетамол. Ці препарати, швидше за все, у купленій аптечці будуть і так. Але для маленьких дітей слід передбачити рідку форму (сироп).
  • Драмина (дименгідринат) від нудоти й заколисування. Не виходьте з дому без цього засобу. Позаяк дітей часто заколисує в автомобілі, тримайте ще одну упаковку в бардачку.
  • Сонцезахисний крем. Сонячні опіки, як правило, виникають несподівано – на спортивних заходах, під час ігор або роботи надворі. Для аптечки придбайте крем із захистом 30+ і наносьте його на незахищену одягом і головним убором шкіру шиї, вуха, щоки. Також додайте захисний бальзам для губ (ChapStick або аналогічний).
  • Спрей від комах. Найкращий варіант – репелент на основі 30% ДЕТА (діетилтолуамід). Застосовувати його необхідно, адже укуси комах спричиняють дискомфорт самі собою. Однак ще більший ризик становить їх розчісування й інфікування. Діти дуже охоче роздирають укуси комарів, а на рану легко поселяється мультирезистентний стафілокок. Тому краще такій ситуації запобігти, заздалегідь побризкавши шкіру репелентом.
  • Назальний спрей або краплі від носових кровотеч. Оксиметазолін не лише полегшує носове дихання при нежиті чи алергії, а й завдяки звуженню судин слизової оболонки, здатний зупинити носову кровотечу.
  • Мазь гідрокортизону. Недорогий та безрецептурний засіб заспокоює все, що свербить – укуси комах, дерматит від контакту з травою й т.і. Знявши свербіж, ми сильно знижуємо ймовірність, що діти роздряпають шкіру й занесуть собі інфекцію.
  • Ручний / налобний ліхтарик. Навіть якщо в телефоні є яскравий ліхтарик, покладіть в аптечку налобний чи ручний ліхтарик. Джерело яскравого світла знадобиться не лише в разі нічної травми, але і стане в пригоді, якщо буде потрібно заглянути дитині в рот, у ніс або у вухо, розгледіти дрібну скалку. Світлодіодні ліхтарі компактні, легкі й недорогі.
  • Дитячі серветки. Їх можна використовувати як завгодно, навіть як підгузок. І, звичайно, серветки стануть у пригоді для підтримки чистоти, витирання носа і видалення бруду зі шкіри.
  • Захисний бальзам для губ. Знадобиться при потрісканих губах, у разі висипань герпесу, травм і опіків губ.
  • Чистий рушник. Рушник або відрізок полотна ідеально підходять тоді, коли потрібно затиснути рану й зупинити серйозну кровотечу. Як варіант, розгляньте мікрофібру з високою всмоктувальною здатністю: таку тканину можна щільно запресувати в невеликий простір для компактності.
  • Предмети жіночої гігієни. Крім очевидного способу використання, тампони та прокладки можна використовувати для обробки ран. До речі, мало хто знає, що звичний зараз тампон був винайдений у 1800 році для лікування кульових поранень. Невеликі тампони ефективно тампонують носову кровотечу. Максі-прокладку за допомогою лейкопластиру можна застосувати в якості пов’язки на рану.
  • Готова шина для пальців. Не впевнені, чи стався перелом пальця? Просто застосуйте заздалегідь приготовлену шину, поки не покажете дитину лікарю. Купити таку шину можна в аптеці.
  • Серветки спиртові. Їх застосовують для стерилізації інструментів: ножиць, пінцета. Також будуть корисні для очищення шкіри перед видаленням занози.
  • Еластичний бинт. Перша лінія допомоги у разі ушкоджень, забоїв. Також еластичний бинт можна використовувати для фіксації пов’язок на великих ранах або утримання шин у разі перелому.
  • Маленькі ножиці. Необхідні для нарізки перев’язувального матеріалу, розкриття упаковок, обрізки нігтів і задирок й т.і.
  • Місткість зі солодким фруктовим напоєм. Дуже корисно у разі гіпоглікемії, зневодненні. Також підійде для поповнення енергії, якщо дитина сильно втомиться і зголодніє.
  • Зіп-пакетик. Невеликий поліетиленовий пакетик із замком необхідний для того, щоби зібрати в нього виявлених на тілі кліщів і показати їх фахівцям після повернення з походу. Деякі види кліщів із великою ймовірністю можуть переносити збудників хвороби Лайма та інших патогенних мікроорганізмів.
  • Пінцет і лупа. Основне їх застосування – видалення скалок. Але лупа й пінцет також знадобляться для виймання рибальських гачків, вилучення комах із вуха, носа. Прибирати кліщів пінцетом не рекомендується: надто високий шанс відірвати головку й залишити її в шкірі.

Тим більше, що розроблено спеціальні рекомендації, як прибрати кліща правильно.

Де зберігати аптечку

Ідеальне місце – автомобіль. У разі раптової поїздки, мінімальний ризик забути її вдома. Якщо неприємність станеться у будинку, завжди можна сходити та взяти аптечку з машини. Не забудьте покласти її назад. Коли машин кілька – покладіть по аптечці в кожну з них.