СТАТТЯ

Попри розробку нових ліків проти епілепсії, приблизно третина педіатричних пацієнтів з епілепсією залишаються несприйнятливими до медикаментів. Тому протисудомні препарати вважаються базовим компонентом терапії, проте здійснюються кроки з розширення спектру немедикаментозних методик боротьби зі стійкою епілепсією. Серед не фармацевтичних підходів знаходяться, як мікрохірургічні маніпуляції, так і спеціальні цифрові пристрої.

Нейромодулювальні / нейростимулювальні пристрої

Нещодавно для лікування епілепсії та іншої неврологічної патології було схвалено нейромодулювальні пристрої. З їх допомогою лікарі домагаються результатів у пацієнтів із лікарською стійкістю епілепсії, яким доводиться жити й лікуватися в умовах поліпрагмазії. Або приймати препарати, попри виражені побічні явища.

Використання таких пристроїв може зажадати невеликого хірургічного втручання, зрідка необхідні внутрішньочерепні маніпуляції. Тривають пошуки й випробування нейромодулювальних пристроїв із неінвазивним застосуванням.

Стимуляція блукаючого нерва

Стимуляція блукаючого нерва(vagus nerve stimulation, VNS) відома й застосовується кілька десятиліть. Ця процедура схвалена Управлінням із контролю за продуктами й ліками (FDA) для пацієнтів віком від 4 років, хворих на парціальну епілепсію, рефрактерну до препаратів.

На додаток до традиційної технології, за допомогою VNS навчилися відслідковувати прискорене серцебиття (предиктор нападу), завдяки чому вдається надати своєчасну допомогу.

Імплантований датчик із більш досконалим програмним забезпеченням відстежує судомні напади шляхом кореляції зі швидкими й повторюваними змінами положення тіла.

Не ліками єдиними – цифрові технології при лікуванні стійкої епілепсії

Адаптивна нейростимуляція

На горизонті для епілептичних пацієнтів — адаптивна нейростимуляційна терапія, яку було схвалено FDA для дорослих із рефрактерними епілептичними нападами з одним або двома епілептогенними вогнищами.

Це замкнута, така, що реагує на активність мозку, система нейростимуляції, призначена для запобігання судомам.

Електроди поміщаються в передбачувану зону-джерело нападу, з’єднуються з нейростимуляторами, імплантованими у череп пацієнта. Завдяки технології бездротового зв’язку, лікарі можуть контролювати електричну активність мозку пацієнта на захищеному веб-сайті та за допомогою зворотного зв’язку, налаштовувати роботу нейростимулятора.

Глибинна стимуляція мозку

Інноваційна технологія, нещодавно була схвалена для дорослих із рефрактерною епілепсією. Передбачає розміщення мікроелектродів у різних місцях всередині таламуса та інших структурах мозку.

Початковий досвід застосування глибокої нейростимуляції показав її ефективність у випадках рефрактерної епілепсії, які не піддаються хірургічній резекції, навіть із мультифокальною епілепсію.

Міцність і косметичні параметри таких пристроїв продовжують поліпшуватися. Термін служби батареї та місткість пам’яті збільшуються, а розмір зменшується з кожним новим поколінням.

Не ліками єдиними – цифрові технології при лікуванні стійкої епілепсії

Мобільні пристрої

Іншим новим пристроєм для епілепсії, схваленим для пацієнтів у віці 6 років і старше з генералізованими тоніко-клонічними нападами, є носимий детектор судом. Прилад не тільки виявляє генералізовані тоніко-клонічні судоми, а й може бути запрограмований на те, щоби сповіщати про небезпеку батьків або доглядальницю.

Розробляються й інші носимі пристрої, такі, як смарт годинник із додатками для визначення судом, але вони ще не були схвалені FDA.

Додатки та сайти

Медичні додатки для смартфонів і захищені вебсайти, пов’язані з епілепсією, допомагають контролювати частоту нападів, нагадують про прийом ліків, підвищують освіченість пацієнтів, служать платформою для емоційної підтримки хворих. Багато з цих програм є безоплатними.

Електронні щоденники судом можуть відстежувати судоми та побічні ефекти ліків. Вони також здатні співвідносити судоми з менструальними циклами, дієтою, графіком сну й т.і.

Є програми, які відправляють нагадування про прийом ліків, оновлення рецептів або відвідування лікаря.

Крім того, користь від додатків може полягати в інших функціях:

  • виведення медичної інформації на екран блокування телефону;
  • організація щоденної реєстрації для одиноких пацієнтів;
  • відправка екстрених повідомлень призначеним одержувачам, якщо пацієнт відчуває ауру або напад;
  • підказка заходів першої допомоги при судомах, якщо випадкова людина стикається з пацієнтом у стані нападу.

Такі пристрої й додатки є лише малою частиною нових методів, пропонованих системою охорони здоров’я для людей з епілепсією.

Не ліками єдиними – цифрові технології при лікуванні стійкої епілепсії