До 16 років, приблизно 40 % дівчаток і 64 % хлопчаків ламають собі хоча б одну кістку. Причому мова йде про здорових дітей, а не про тих, у кого кістки крихкі через обмінні аномалії. У чому ж причина? Невже лише в тому, що діти й підлітки відрізняються високою фізичною активністю та більше ризикують отримати травматичні переломи?
Зараз пропонується більш ймовірне пояснення такої частоти переломів у молоді: швидкий ріст кісток, за яким процеси мінералізації просто не встигають. Спостереження показують, що насичення кістки кальцієм у достатній мірі відзначається лише по збіганні кількох місяців після періоду активного росту в пубертаті.
Автори дослідження спираються на статистику відділення невідкладної допомоги Канади, м. Онтаріо за 7 років. У дослідження бралися діти, які зверталися за медичною допомогою з приводу переломів тієї чи іншої локалізації.
З дослідження виключалися такі категорії пацієнтів:
Виявилося, що лише 11,3 % дітей, які звернулися протягом взятих у дослідження 7 років, не мали більше переломів. У 23 % пацієнтів, був, як мінімум один або більше переломів у більш ранньому періоді.
Перший, вихідний перелом кістки в дитинстві, збільшує ймовірність отримання дитиною переломів у майбутньому. Ризик отримати черговий перелом подвоюється після першого й потроюється після другого епізодів.
Виключивши з дослідження дітей із високими ризиками травм, дослідники спробували виявити провокуючі переломи чинники в дітей, котрих було визнано соматично здоровими. Виявилося, що ризик отримати вихідний перелом вищий у таких категорій пацієнтів:
Парадоксально. Одне з досліджень показало, що ризик переломів нижче в дітей із порівняно високою мінеральною щільністю кісткової тканини, але крім хлопчиків білої раси. У них ризик переломів був вищим на тлі більш високих показників МЩК.
У багатьох дітей 8–15 років із переломами передпліччя, у порівнянні з контрольною групою дітей без переломів, відзначалися аномалії трабекулярної мікроархітектури цих ділянок кісток, які виявлялися на денситометрії.
На жаль, результати Канадського дослідження та інших, що проводилися з даного питання, не додали визначеності щодо ризиків дитячих переломів.
Тому, щоби спрогнозувати ризик отримання наступного пошкодження, слід з’ясовувати на прийомі дитини з переломом таку інформацію:
Такі питання (або анкетування) дозволяють відібрати дітей, зовні здорових, але схильних до переломів, для більш детального лабораторного та інструментального обстеження.
Наприклад, переломи дистальних відділів кісток передпліччя, які трапляються у 2/3 людства, вважаються типовими. У разі ж, якщо дитина ламає стегно, тазостегновий суглоб або хребет без серйозного зовнішнього впливу, то до таких дітей необхідно придивитися пильніше.
Як, у принципі, й до будь-яких випадків низькоенергетичних переломів у молоді.
Рекомендовані обстеження включають:
Дітям, у яких відзначається два чи більше низькоенергетичних переломи, нехай і в різний час, є сенс зробити рентгенограму грудного й поперекового відділів хребта в бічній проєкції. Тому що до 40 % переломів тіл хребців у таких пацієнтів можуть залишатися безсимптомними.
Загалом, дитячий перелом – гарний привід проконсультувати родину на предмет адекватного надходження в організм вітаміну D, не лише з їжею, але й у вигляді препаратів водорозчинної форми кальциферола. І, звичайно, – щодо здорового способу життя, важливості підтримки здорової маси тіла, регулярної фізичної активності.