Теорія про профілактичну роль вітаміну B9 щодо деяких злоякісних процесів існує давно. Цей антиоксидант широко застосовується в акушерстві, призначається вагітним жінкам.
Співробітники Американської Академії педіатрії проаналізували 22-х річний період застосування фолієвої кислоти вагітними жінками – з 1986 до 2008 р.р. стосовно профілактики раку в дітей віком 0-4 років. Результати в поточному матеріалі.
За період 22 роки (1986–2008), у США, серед дітей віком від 0 до 4 років, було виявлено 8829 випадків злоякісних новоутворень. З них 3790 епізодів до введення фолатів і 3299 після широкого поширення призначення вітаміну B9 вагітним жінкам.
Завдяки вдосконаленню інструментальних методів діагностики, серед вчених-медиків зміцніла думка, що деякі форми раку в дітей раннього віку закладаються внутрішньоутробно. Зокрема – пухлини Вільмса (нефробластома), примітивні нейроектодермальні пухлини з тканин нервової трубки плода.
Епідеміологічні дослідження наштовхнули вчених на думку, що внутрішньоутробний рак пов’язаний із рівнем фолієвої кислоти в організмі матері.
Основною точкою впливу фолатів вважається нормалізація процесів метилювання ДНК, завдяки чому зменшується кількість помилок у процесі ділення клітин. Зокрема, при хронічному дефіциті фолієвої кислоти знижується рівень тиміну, на місце якого в ДНК вбудовується урацил, призводячи до помилок генома.
І така теорія знаходить усе більше прихильників.
Але висловлюється і зворотна думка: адекватні чи підвищені рівні фолієвої кислоти сприяють неконтрольованій проліферації клітин за рахунок забезпечення великої кількості попередників нуклеотидів.
Голоси прихильників першої теорії лунали голосніше. У зв’язку з чим, Служба Громадської охорони здоров’я США з 1992 року рекомендувала збагачувати раціон жінок дітородного віку фолієвою кислотою. А з 1996 року, FDA зобов’язало насичувати вітаміном B9 всі злакові продукти.
Ефективність такого заходу проконтролювали в 1999 році, порівнявши рівень фолієвої кислоти в крові жінок, у середньому по популяції, до, та після 1996 року.
У якості джерела аналітичної інформації використовувалися дані загальнонаціонального реєстру SEER 9, до якого заноситься 98 % всіх діагнозів, встановлених 10 % населення США.
Виявилося, що станом на 1991 рік, вміст фолатів у крові середньої жінки становив 6,3 нг / мл, а після обов’язкового збагачення вітаміном злакової їжі, досяг 16,2 нг / мл. Тобто підвищився у 2,5 рази. Рівень фолієвої кислоти в еритроцитах також виріс із 181 нг / мл до 315 нг / мл.
Паралельні статистичні дослідження реєстру SEER 9 показали, що з 1996 року, на 31 % знизилася частота аномалій розвитку нервової трубки.
Увагу дослідників привернув той факт, що не вдалося встановити статистично значущої тенденції до зниження загальної кількості випадків раку серед дітей раннього віку.
І така теорія знаходить усе більше прихильників.Статистично значуще знизилася частота трьох форм раку: нефробластоми (пухлини Вільмса), епендимоми та примітивних нейроектодермальних пухлин.
Негативний показник – зростання числа гострих мієлобластних лейкозів за цей же період.
Підводячи підсумок, дослідники визнають, що їм не вдалося зафіксувати достовірний, статистично значущий профілактичний ефект застосування фолієвої кислоти в плані профілактики ракових пухлин у дітей раннього віку.
Ефективність такого заходу проконтролювали в 1999 році, порівнявши рівень фолієвої кислоти в крТому що на тлі зниження кількості вад розвитку нервової трубки, відзначається зростання пухлин системи крові.ові жінок, у середньому по популяції, до, та після 1996 року.
Що вдалося довести точно, так це те, що ініціативу FDA про повсюдне введення фолатів у раціон жінок, було повністю реалізовано.