Ідіопатична гіперамоніємія – не надто поширене явище, котре зустрічається в людей після трансплантації паренхіматозних органів, кісткового мозку або в тих, хто страждає на злоякісні процеси кровотворної системи. Таке ускладнення розвивається навіть, на тлі нормальної печінкової функції, у людей без обмінних порушень, і характеризується високими показниками смертності (понад 65 %).
У якості причини гіперамоніємії в таких пацієнтів розглядали надмірну активність катаболічних процесів, вплив препаратів хіміотерапії. Несподіваним провокуючим чинником виявилася інфекція Ureaplasma parvum.
Автори матеріалу описують випадок госпіталізації дівчинки віком 12 років із гострим мієлобластним лейкозом. У пацієнтки на тлі інтенсивної цитотоксичної терапії та панцитопенії з’явилася лихоманка й легеневі симптоми. Дівчинці призначили емпірично антибіотики широкого спектру дії.
Через 4 дні від появи гіпертермії, і, відповідно, антибіотикотерапії, почали з’являтися ознаки печінкової енцефалопатії: оглушення, труднощі контакту, сонливість, глибока загальмованість. Рівень аміаку в крові перевищив верхню межу визначення приладу і склав більш, ніж 1609 мкмоль/ л (референсні значення від 18 до 72 мкмоль/ л).
Функціональні проби печінки й тести на органічні кислоти сечі (індикатори обмінних порушень) виявилися в межах норми. КТ головного мозку також виявилося без передбачуваних порушень.
У стані коми, пацієнтку перевели до реанімаційного відділення, заінтубували. І почали інтенсивну детокс-терапію (безперервний венозний діаліз, розчини глюкози парентерально, гіпотермія). І в день приміщення в реанімацію, було взято проби крові й сечі для ПЛР на предмет Ureaplsma spp. До антибіотиків доданий доксициклін.
Протягом 48 годин рівень аміаку крові знизився до 785 мкмоль/ л, але потім швидко повернувся до вкрай високих показників.
На третю добу реанімації, отримано результати ПЛР із виявленням U. parvum в крові та сечі пацієнтки. До схеми включили азитроміцин і левофлоксацин і відмінили доксициклін, знову домігшись зниження аміаку (265 мкмоль/ л). А після того, як рівень азотистої основи знову почав зростати, левофлоксацин замінили на моксіфлоксацин.
У підсумку, на 8 день перебування в реанімації, аміак крові повернувся до нормальних показників, неврологічний стан нормалізувався, пацієнтку перевели до гематологічного відділення.
Гіперамоніємія на тлі нормальних функціональних проб печінки, у пацієнтів із вираженим імунодефіцитом, не обмежуючись гематологічними пацієнтами та людьми з пересадженими органами, повинна включати в діагностику тестування на мікроорганізми роду Ureaplasma і Mycoplasma.
У лабораторних умовах на мишах і при проведенні аутопсичних досліджень, було отримано підтвердження, що на тлі зниженого імунітету і виявлення генетичного матеріалу уреаплазм у зразках крові, паралельно відзначається гіперамоніємія.
З початком лихоманки, особливо – у новонароджених (часто викликається стрептококами), необхідно провести широке бактеріологічне обстеження і ПЛР.
До отримання результатів аналізів, варто до схеми антибіотикотерапії включити фторхінолон із макролідом, до яких уреаплазми демонструють достатню чутливість.
Зі зникненням з аналізів уреаплазм, у таких пацієнтів нормалізується й рівень аміаку.