СТАТТЯ
Пологи через природні родові шляхи та грудне вигодовування, зменшують частоту розвитку алергії та астми в дітей віком до 18 років.
В умовах США, люди з РАС потребують щорічно фінансових вкладень на 268 млрд USD. Це більше, ніж сумарно для тих, хто страждає на гіпертонію та інсульти. У нашій країні, на жаль, подібна статистика ведеться незадовільно. З однієї причини: діагностика розладів аутистичного спектра, відповідно їх облік і лікування, перебувають у зародковому стані.
Хілл і його колеги проаналізували медичні записи 158 422 дітей. Мета – зіставити, як спосіб народження і вигодовування впливає на виникнення алергічних станів, про які повідомляла кожна молода людина протягом 18 років.
До уваги бралися наступні патологічні стани, котрі тим чи іншим чином мають імунну природу:
Команда дослідників, під керівництвом доктора Хілла, розрахувала коефіцієнти ризику перспективи алергії в дітей з урахуванням наступних параметрів:
У дітей, котрі народилися через природні родові шляхи, були знижені ризики розвитку всіх взятих чотирьох алергічних станів (відношення ризиків (ВР) 0,89, 0,83, 0,84, 0,79 відповідно; P = 0,001).
На думку авторів дослідження, переваги ведення пологів через природні родові шляхи, не викликають сумніву. Це підтверджується статистично значущим зниженням ризику за всіма чотирма алергічними нозологіями, щодо яких вівся аналіз.
Захисний ефект дослідники пов’язують із мікробіомом матері. Вважається, що ранній контакт дитини з ним допомагає організму швидше адаптувати імунну систему.
Існує також думка, що «сигналом»для активації нормальної імунної відповіді служить деформація головки при проходженні через родові шляхи. Під час кесаревого розтину цей момент виключається. Через що і зростає в таких діточок ризик реакцій гіперчутливості.
Педіатрам, що працюють із сім’єю, котра ще вирішує, яким чином народжувати, варто рекомендувати природні пологи. Зрозуміло, за відсутності медичних протипоказань.
Та якщо під спостереження береться новонароджений, що з’явився на світ шляхом кесаревого розтину, то батьків варто насторожити в плані розвитку в малюка алергічної патології.
Користь грудного молока сумнівів уже не викликає ні в кого. Навіть якщо паралельно з грудним проводиться штучне вигодовування, діти демонстрували значуще нижчий ризик по одному з розглянутих алергічних станів(ОР 0,94; P = 0,001). Статистично значущої різниці за двома та трьома нозологіями виявити не вдалося, тому аналіз по всіх 4-х не проводився.
Водночас, у дітей, які отримували виключно грудне вигодовування, відзначається зниження ризику розвитку алергії за трьома алергічними нозологіями з 4-х (ВР – 0,74, 0,75 і 0,89 відповідно; P = 0,001).
Додавання грудного молока до штучного харчування дає зниження ризику по одному з 4-х алергічних станів. У разі ж розвитку в дитини двох та більше нозологій, протективного ефекту встановити не вдалося.
Батькам із новонародженими варто доносити, що навіть часткове грудне вигодовування краще за повністю штучне харчування.
Як індуктор алергії в постнатальному періоді, також розглядалися особливості харчування матері під час вагітності. Опитування 1315 жінок показало, що погане їх харчування під час виношування збільшує ризик алергії в дитини.
Якщо в мами під час вагітності діагностується алергічний стан, у її дитини ризик розвитку екземи або харчової алергії складає 33 % протягом перших двох років життя.
Вагітним жінкам – особливо, схильним до харчової алергії, потрібно знати, що їх дієта під час вагітності може підвищити шанси розвитку в дитини екземи та / або харчової алергії. Таку думку висловив співавтор дослідження, Девід Флейшер, доктор медицини, також із Дитячої лікарні Колорадо(David Fleischer, MD, Children's Hospital Colorado).